neděle 22. prosince 2013

Ponožky / Socks

Letos jsem se rozhodla, že každý z mých blízkých dostane pod stromeček ručně pletené ponožky. Sama mám asi patery a chodím v nich doma raději než v pantoflích. V zimě v nich i spím, protože zbytečně nepřetápíme.
Některé ponožky už Ježíšek zabalil, takže jen malá ukázka:
Ty žíhané fakt miluju a dám si tu práci, že koupím 2 klubíčka, pohlídám si, aby příze začínala stejným proužkem a pak mám 2 páry stejně proužkovaných/žíhaných ponožek. Přízi kupuju ve Vlnapu, zde je odkaz na bavlněnou: eshop.vlnap.cz. Vlněná příze je dražší, ale vypadá taky bezvadně. Jehlice mám velikosti 2,5.
Nafotila jsem pro vás i postup při pletení. Dřív jsem pletla ponožku od lemu, ale měla jsem strach, jestli bude příze stačit. Dnes pletu od špičky a vyhovuje mi to.
Začínám na dvou jehlicích. Nahodím 34 ok a pak v každé řadě uberu celkem 9x:
Potom pokračuji, ale v každé lícové řadě nahodím na začátku a na konci jedno oko - beru je z krajového oka. Když je na jehlici opět 34 ok, je špička hotová:

 Potom naberu oka tak, aby vznikl tunel, který už dále pletu na čtyřech jehlicích. Spodní stranu ponožky pletu hladce, vršek patentem 2 hladce 2 obrace
Po cca 70 řadách (vel 39-40) upletu patu. Pracuji jen s dvěma jehlicemi, ostatní leží ladem.
Když je pata hotová, pletu dál na 4 jehlicích patent, pokračuju klidně až do konce klubka.
Pletení na čtyřech jehlicích není nic těžkého a určitě to zkuste.

9 komentářů:

 1. Věruš jsi šikulka, já umím jen na dvou:-))
  Ajka

  OdpovědětVymazat
 2. Ponožky jsou super. Víc jak dvě jehlice nezvládám :-( . Ale dám si to do novoročního předsevzetí, že se konečně naučím 4 jehlice a kruhovou jehlici. :-D .
  Přeji moc krásné vánoce. Lenka

  OdpovědětVymazat
 3. jo, jo, polapitistický návod - ukládám, snad někdy...

  OdpovědětVymazat
 4. Krásné, už 20 let jsem ponožky nepletla, ale už 2 roky o tom přemýšlím. Pěkné Vánoce.

  OdpovědětVymazat
 5. Pletu na čtyřech jehlicích od lemu už několik let. Taky nakupují přízí ve VLNAPU. Váš postup vyzkouším.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za komentář. Plete se mi takto lépe a mám vyšší lem, dříve jsem měla strach, jestli mi vyjde příze na šlapku, a tak jsem měla lemy kratší. Jen doporučuji uzavírat volně nebo před uzavřením za každým 4. okem jedno nové nahodit, tak bude lem nahoře pružný.

   Vymazat